0
Sepetim - 0 items
  • Sepetinizde henüz ürün yok.

Sukulent bakımı kolay; fakat bu detaya dikkat!

Sukulent bakımı kolay; fakat bu detaya dikkat!

Sukulent bakımı kolay; fakat bu detaya dikkat!

Sukulent,süs bitkileri içerisinde bakımı zahmet konusunda sizi en az yoracak bitkilerden biridir. Yalnız başına yaşamaya alışkın, bir o kadar dayanıklı ve hayata tutunma konusunda mücadeleci bir bitkidir. Kendi türleri arasında diğerleri ile mukayese edildiği vakit aza tamah eden bir yapısı bulunmaktadır. Ve yine diğer ürünlerle kıyaslandığı vakit sürekli tekrar edilmesi gereken bakım materyallerine fazla ihtiyaç duymazlar. Yine bu minvalde; hemen hemen yeryüzünde bu özelliklerde bir süs bitkisi bulunamaz.

Sukulent bakımı; dediğimiz vakit, birinci şartımız diğer tüm bitkilerde de olduğu gibi uygun bir bakım ortamının sağlanmasıyla başlar. Kendi içerisinde bulunan tüm alt türler için ihtiyaçlar sabittir. Bu ihtiyaç kalemleri sırasıyla; sıcaklık, güneş, su ve besindir. Fakat miktarların, dozların ayarlanması bakım işlemlerinin verimliliğini elbette ziyadesiyle etkileyecektir.

Sukulent ürünü, kökenine de bakıldığı vakit sıcağı sever. 40 derecelik ölçülere kadar gelişimini maksimum seviyede sağlamak mümkündür. Bu seviyeden daha yüksek dereceli bölgelerde ise gelişimi devam eder fakat yavaşlar. 10 dereceden daha düşük seviyelerde ise gelişmesi pek mümkün olmayacaktır. Sulama hususuna gelecek olur isek bu konuda fazla ısrarcı davranmamak mantıklı olacaktır. Ortalama 20-25 günde bir sadece toprak kısmı biraz kurumaya başladığı vakitlerde sulama işlemi yapılmalıdır. Genel olarak bakıldığı vakit yapılan en büyük hata fazla sulama yapmaktır. Bu olay gerçekleştiği vakit kökler çürümeye başlar.

Leave a comment

Related Posts

WhatsApp chat

Enter your keyword